DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Úvod

 
 
Copiapoa cinerea
 
                            Vítám Vás na stránkách kaktusy-Šulc!

Pěstování kaktusů v Plzni Božkově “dal kořeny“ už na konci 60. let můj otec a jde tedy v mém případě o sbírku vícegenerační, což je asi patrné i při pohledu na fotogalerii, v níž lze najít i rostliny mnohem starší než jsem já sám.

Sbírka vznikla nejprve z malého pařeniště, pak otec vybudoval první skleník, postupně přistavoval další a další, které byly nakonec spojeny v jeden. Sklo časem nahradil polykarbonát a ve skleníku se přes zimu začalo topit, protože stěhování už nebylo únosné.

Já  sám jsem začal pěstovat kaktusy asi v 10 letech a postupně jsem získával více a více zkušeností se vším, co se kaktusů a jejich pěstování týkalo. V roce 1996, tj. ve 12 letech jsem se stal členem Klubu kaktusářů Plzeň a seznámil se s řadou zkušených sběratelů, viděl různé sbírky i způsoby pěstování. Od každého jsem se snažil vzít alespoň trochu a díky těmto dobrým radám, doporučením i vlastním postřehům a samozřejmě také poučením z vlastních chyb, se mi podařilo vybudovat kolekci, kterou se Vám na těchto stránkách pokusím alespoň trochu představit.  

V současné době pěstuji kaktusy na zahradě u rodinného domku v Plzni Božkově, ve vytápěném skleníku, několika pařeništích a otevřených parapetech o celkové ploše cca 140 m2.

Sbírka se nachází nedaleko likérky Stock Plzeň Božkov, na trase trolejbusu č. 12 v Sušické ulici č. 71 (dle přiložené mapky). V blízkosti cca 700 m se pak nachází také sbírka předsedy místního kaktusářského klubu Ing. Petra Česala a tak lze případné návštěvy spojit. Návštěvy, stejně jako objednávky rostlin  přijímám od konce března do konce října, vždy po předchozí telefonické či e-mailové domluvě a v podstatě v neomezeném počtu.

Pokud chcete navštívit moji sbírku kaktusů, volejte nebo piště mi prosím s dostatečným předstihem, abychom se mohli domluvit na vzájemně vyhovujícím termínu. Vzhledem k tomu, že už nebydlím přímo na adrese, kde se nachází kaktusová sbírka, nemůžu bohužel vyjít vstříc těm, kdo právě projíždějí okolo a volají mi, že zrovna stojí před vchodem a jestli by se tedy hned nemohli podívat do skleníku apod.

Snad si zde každý najde co hledá, ať si rád pořídí nějakou novinku, zvláštnost nebo jen rostlinu pro radost, prodej kaktusů je zde tedy samozřejmostí.

Sbírka je nyní nejvíce orientována na kaktusy Jižní Ameriky, zejména rody Islaia, Copiapoa, Eriosyce, Neoporteria, Pyrhocactus

Z dalších pak rody Mammillaria, Cereusovité, Gymnocalycia  atd. V podstatě vůbec pak na sukulenty.

Asi jako každého pěstitele kaktusů mě nejvíc zajímají obtížně pěstovatelé druhy, obývající i ve své domovině dosti nestandardní prostředí, jako například velké nadmořské výšky And, pouště v Chile nebo naopak na kaktusy poměrně vlhké oblasti Brazílie. I když se všichni neustále snažíme, přicházet všem těm kaktusovým zákonitostem na kloub, zůstává nám i nadále cosi utajeno a je tedy pořád co objevovat.

Jak asi poznáte i z fotogalerie, mými nejoblíbenějšími jsou Copiapoe. Už od začátku mého kaktusaření jsem tenhle rod obdivoval pro trnitost C. dealbata a carrizalenzis, dokonalou souměrnost C. columna-alba a cinerea, kompaktnost C. hypogaea a laui nebo ušlechtilost C. krainziana.

Drsné klima, kterému se musely tyto kaktusy v přírodě přizpůsobit, z nich minimálně pro mě, udělalo opravdové aristokraty mezi kaktusy.